سنای آمریکا نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت

به گزارش وبلاگ وردپرس پارسی، سنای آمریکا روز پنج شنبه قطعنامه ای را به تصویب رساند که به موجب آن کشتار ارامنه توسط نیروهای امپراطوری عثمانی از این پس در آمریکا به عنوان نسل کشی قلمداد خواهد شد.

سنای آمریکا نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ وردپرس پارسی به نقل از پایگاه خبری هیل، مجلس سنای آمریکا روز پنج شنبه قطعنامه ای را به تصویب رساند که بر اساس آن، کشتار ارامنه ساکن سرزمین های تحت کنترل امپراطوری عثمانی توسط نیروهای این امپراطوری در فاصله سال های 1914 تا 1923 میلادی، از این پس در آمریکا به عنوان نسل کشی قلمداد خواهد شد.

سناتور باب منندز نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در سنای آمریکا که این قطعنامه را پیشنهاد نموده بود، پس از تصویب شدن آن در تبادل نظر با وبلاگ وردپرس پارسی گفت: ما همین حالا قطعنامه نسل کشی ارامنه را به تصویب رساندیم. سنا با این تصمیم به جا و مناسب خود، در سمت درست تاریخ ایستاد. این تصمیم حقیقت نسل کشی ارامنه را زنده نگاه می دارد.

بر اساس قوانین سنای آمریکا، هر یک از سناتورها می توانند خواهان تصویب قطعنامه های مد نظر خود شوند و اگر کسی در مخالفت با آن قطعنامه اقدامی نکند، قطعنامه بدون احتیاج به رأی گیری در صحن سنا تصویب خواهد شد. قطعنامه به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه پیش از این نیز در سنا مطرح شده بود، اما سه نفر از سناتورهای جمهوری خواه با آن مخالفت نموده و جلوی تصویبش را گرفته بودند.

در اواخر ماه اکتبر (اوایل آبان) مجلس نمایندگان آمریکا نیز با 405 رای موافق در برابر 11 رای مخالف، قطعنامه به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه را به تصویب رسانده بود.

دولت ترکیه بر این باور است که دخالت قدرت های خارجی در مساله کشتار ارامنه، تهدیدی علیه حاکمیت ملی این کشور است. از حدود چهار دهه پیش مسئله به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه به کلی در کنگره آمریکا متوقف شده بود. تصویب این قطعنامه جدید در مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا می تواند واکنش شدید مقامات ترکیه را به دنبال داشته باشد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سنای آمریکا نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنای آمریکا نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید